Przejdź do treści
Strona główna » Dozór elektroniczny

Dozór elektroniczny

Czym jest dozór elektroniczny (System Dozoru Elektronicznego – SDE)?

Przez dozór elektroniczny należy rozumieć system, który umożliwia skazanemu odbywanie zasądzonej kary w miejscu jego zamieszkania z zastosowaniem rozwiązań elektronicznych sposób poruszania się oraz zmiany miejsca pobytu skazanego. Za ustawodawcą należy powtórzyć, że to ogół metod postępowania i środków technicznych służących do wykonywania dozoru elektronicznego w stosunku do osoby skazanej.

Jaki podmiot jest odpowiedzialny za funkcjonowanie dozoru elektronicznego?

Wyjaśnić należy, że Biuro Dozoru Elektronicznego (BDE) jest odpowiedzialne w zakresie merytorycznym i technicznym za funkcjonowanie systemu dozoru elektronicznego, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 127) – dalej „k.k.w.”.

Podstawy prawne funkcjonowania Systemu Dozoru Elektronicznego.

Podstawą prawną funkcjonowania Systemu Dozoru Elektronicznego jest art. 43b § 2 k.k.w. – dozór elektroniczny jest to kontrola zachowania skazanego przy użyciu środków technicznych. Kontrolą zachowanie skazanego jest w tym przypadku monitorowanie jego obecności w określonym miejscu i czasie, wraz z ograniczeniem przemieszczania się.

Od kiedy obowiązuje w Polsce System Dozoru Elektronicznego?

Na uwagę zasługuje fakt, iż instytucja dozoru elektronicznego obowiązuje w naszym kraju nieprzerwanie od 1 września 2009 r. Zatem system ten sprawdza się już od ponad 14 lat i jest konsekwentnie rozwijany. Jego rozwój nie dotyczy wyłącznie rozwiązań techniczny, ale również rozwiązań prawnych, które mają na celu m.in. zwiększenie możliwości stosowania tego rozwiązania w stosunku do coraz to większej ilości osób skazanych.

Dla kogo jest System Dozoru Elektronicznego?

W tym miejscu należy wskazać, że System Dozoru Elektronicznego może kontrolować:

  • przebywanie przez skazanego w określonych dniach tygodnia i godzinach we wskazanym przez sąd albo komisję penitencjarną miejscu (jest to tzw. dozór stacjonarny);
  • bieżące miejsce pobytu skazanego, niezależnie od tego, gdzie skazany przebywa (jest to tzw. dozór mobilny);
  • zachowywanie przez skazanego określonej minimalnej odległości od osoby wskazanej przez sąd (jest to tzw. dozór zbliżeniowy).

Sukces Systemu Dozoru Elektronicznego powoduje, że rozwiązanie to jest coraz powszechniejsze.

System Dozoru Elektronicznego cieszy się sporym zainteresowaniem. W dobie przepełnionych zakładów penitencjarnych w Polsce, takie rozwiązanie szczególnie zyskuje na popularności. Dodatkowo należy wskazać, że ustawodawca stopniowo przygotowuje się do zwiększenia możliwości korzystania z tego typu rozwiązania. Konsekwentnie jednak podnoszony jest argument, że z Systemu Dozoru Elektronicznego nie będą mogły skorzystać osoby w warunkach recydywy. Rozwiązanie to należy uznać za niezwykle trafione, gdyż wstrzymuje drogę do uzyskania dozoru elektronicznego osobom, które już przynajmniej raz powtórzyły to samo przestępstwo.

Podstawa prawna: art. 43b § 2 Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 127).