Unieważnienie umowy kredytu udzielonego we frankach szwajcarskich (CHF) – wstęp do zagadnienia.
Zagadnienia związane z unieważnianiem kredytu udzielonego w walucie franka szwajcarskiego (CHF), ostatnimi czasy opanowały przestrzeń publiczną. W dzisiejszej publikacji skupimy się na przedstawieniu kwestii związanych z analizą umowy kredytowej, właśnie przez pryzmat możliwości jej unieważnienia.
Sądowe unieważnienie umowy kredytowej (tzw. umowy frankowej).
Wyjaśnić należy, że osoba posiadająca umowę o kredyt frankowy może złożyć do sądu pozew o unieważnienie umowy z bankiem, który podczas zawierania umowy o kredyt, zastosował w tej umowie klauzule abuzywne. Klauzulami abuzywnymi nazywamy natomiast niedozwolone postanowienia umowne, które mają wpływ na kształtowanie się praw i obowiązków strony umowy o kredyt frankowy (frankowicza). Jeżeli na skutek usunięcia klauzul niedozwolony okazuje się, że taka umowa nie może być w dalszym ciągu realizowana, sąd postanawia o jej unieważnieniu. Do klauzul, które najczęściej występowały w umowach frankowych, a które są kwestionowane i zostały już gruntowanie przeanalizowane przez Sąd Najwyższy należą tzw. klauzule określające ryzyko kursowe, które zostały uznane za niedozwolone postanowienia umowne – tak SN z dnia 22 września 2022 r. sygn. akt: I CSK 3771/22.
Jaki jest skutek unieważnienie umowy frankowej dla frankowicza?
Podstawowym skutkiem unieważnienia umowy o kredyt frankowy jest przede wszystkim uwolnienie się z kontraktu, który jest niekorzystny z punktu widzenia interesów frankowicza (posiada niekorzystne klauzule, które realnie naruszały interesy finansowe kredytobiorcy). Dodatkowo z punktu widzenia obowiązujących przepisów prawa, taka unieważniona umowa traktowana jest jakby nigdy nie była zawarta. Jeszcze parę miesięcy temu okoliczność ta była dość jasna. Jednakże kwestię skomplikował ostatni wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 10 lutego 2023 r. (sygn. akt: XXV C 1039/20), w którym skład orzekający zasądził na rzecz banku zwrot kapitału kredytu, ale w jego zwaloryzowanej wysokości.
Ważny wyrok w sprawie zwrotu zwaloryzowanego kapitału na rzecz banku.
Powyższy wyrok jest niekorzystny z punktu widzenia frankowiczów, dlatego tak istotna jest właściwa analiza każdej z umów i każdej ze spraw. Otwartym pozostaje zagadnienie czy zasada, którą wprowadził Sąd Okręgowy w Warszawie będzie analogicznie działać w drugą stronę. Niestety wyrok ten powoduje, że mamy coraz więcej wątpliwości.
Ważnym jest analizowanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
W tym miejscu należy wskazać, że wyroku TSUE przynoszą wiele wskazówek postępowania i interpretacji w zakresie sporów frankowych, które mają wpływ na krajowe orzecznictwo.
Niskie statystyki banków w zakresie sporów frankowych.
Na szczęście dla frankowiczów (kredytobiorców), zdecydowana większość wyroków wskazywała na porażkę sektora bankowego w sporze frankowym.
Podstawa prawna: orzecznictwo przywołane w treści zagadnienia.