Bonifikata na wykup mieszkania od gminy.
Dzisiejszy wpis traktować będzie o bonifikacie na wykup mieszkania od gminy. Tytułem wstępu należy wyjaśnić, że bonifikata obejmuje cenę danego lokalu, w tym cenę udziału w prawie własności gruntu lub w przypadku, gdy udział obejmuje prawo użytkowania wieczystego, pierwszą opłatę z tego tytułu. Bonifikata udzielana od ceny danego lokalu obejmuje wszystkie jej składniki w jednakowej wysokości.
Kiedy wymagany będzie zwrot udzielonej bonifikaty za wykup mieszkania od gminy?
Ustawodawca wprost przewidział okoliczności, w których zwrot bonifikaty będzie konieczny. Zgodnie z art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2022 r. poz. 344) – dalej „u.g.n.” – jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie właściwego organu. Zatem wyjaśnić należy, że w przypadku zbycia takiego lokalu, wynajmowania go bądź przekazania go w darowiźnie, zachodzi konieczność zwrotu uzyskanego zwolnienia (bonifikaty). Powyższą regulację stosuje się również odpowiednio do osoby bliskiej, która zbyła lub wykorzystała nieruchomość na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia pierwotnego nabycia.
Odstąpienie od żądania zwrotu bonifikaty – procedura warta uwagi.
Ustawodawca przewidział procedurą związaną z odstąpieniem od żądania zwrotu bonifikaty udzielonej na wykup mieszkania od gminy. Zgodnie z dyspozycją wynikającą z art. 68 ust. 2c u.g.n. – właściwy organ może odstąpić od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty (w innych przypadkach niż określone w art. 68 ust. 2a u.g.n.), za zgodą odpowiednio wojewody, rady lub sejmiku. Należy wskazać, że sama ustawa przewiduje w wyjątkowych przypadkach możliwość odstąpienia od żądania zwrotu bonifikaty, a ocena żądania zwrotu równowartości bonifikaty przez pryzmat art. 5 k.c. w orzecznictwie nie budzi wątpliwości. Przywołać należy, że „analiza przepisu art. 68 ust. 2c u.g.n., w kontekście enumeratywnie wymienionych przypadków w art. 68 ust. 2a ustawy, prowadzi do wniosku, że wszelkie inne przypadki niż określone w ust. 2a, mogą stanowić podstawę do rozważań organu wykonawczego gminy, czy zasadne jest w konkretnej indywidualnej sprawie odstąpienie od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty przy wcześniejszym wyrażeniu na to zgody przez radę.” – tak wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2010 r. sygn. akt: II SA/Wr 87/10. Odstąpienie od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty, pozostawione uznaniu właściwego organu, stanowi wyjątek od przyjętej na gruncie ustawy o gospodarce nieruchomościami reguły żądania zwrotu obowiązkowo udzielonej bonifikaty. Powinny o tym decydować szczególne okoliczności. Właśnie z uwagi na charakter wpływu takich okoliczności, ważne jest należyte ich uargumentowanie, przedstawienie miarodajnych i rzetelnych dowodów na występowanie takich okoliczności w celu korzystanego rozstrzygnięcia konkretnej sprawy.
Podstawa prawna: art. 68 u.g.n.