Przejdź do treści

Rozwód w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa – wprowadzenie do zagadnienia.

Dzisiejsza publikacja traktować będzie o instytucji rozwodu w obowiązujących przepisach prawa. Zgodnie z art. 56 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359) – dalej „k.r.o.” – jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo właśnie przez rozwód.

Przesłanka, która musi wystąpić, aby można było przystąpić do rozwodu (uwaga na kodeksowe wyjątki).

Ustawodawca wprost wskazuje, że przesłanką jest zupełny i trwały rozkład pożycia pomiędzy małżonkami. Jednakże jednocześnie ustawodawca wprowadził do k.r.o., pewne ograniczenia, które uniemożliwiają orzeczenia rozwodu. Do takich okoliczności (wyjątków) zaliczamy:

  • sytuację, w której na skutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków (wyjątek określony w art. 56 § 2 k.r.o);
  • sytuację, w której na skutek rozwodu dojdzie do naruszenia zasad współżycia społecznego (wyjątek określony w art. 56 § 2 k.r.o);
  • sytuację, w której rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego (wyjątek określony w art. 56 § 3 k.r.o).

Jak należy przygotować się do rozwodu?

Rozwód jest niezwykle złożonym zagadnieniem, do którego należy przygotować się w sposób właściwy i kompleksowy. Występując o rozwód należy ocenić, czy będzie to rozwód bez orzekania o winie lub z orzeczeniem o winie. Ma to determinujące znaczenie na kształt postępowania sądowego. Za powszechnie przyjęte i właściwe przygotowanie do sprawy rozwodowej zaliczamy takie działania jak:

  • kompleksowe zebranie materiału dowodowego przemawiającego za tezami stawianymi podczas rozprawy rozwodowej, które obejmuje wszelkiego rodzaju dokumenty, korespondencję elektroniczną, korespondencję tradycyjną, wyciągi z rachunków bankowych, zapisy monitoringów, nagrania etc.;
  • powołanie stosownych świadków, którzy potwierdzą przedstawiane przez stronę okoliczności faktyczne w sprawie rozwodowej;
  • przedłożenie dokumentacji medycznej (jeżeli jest w posiadaniu strony);
  • przedłożenie dokumentów urzędowych potwierdzających określone okoliczności (notatki policyjne etc.).

Rozwód, czyli wyrok sądu, który kończy byt prawny małżeństwa.

Na skutek rozwodu, małżeństwo przestaje istnieć, gdyż zostaje rozwiązane (innymi słowy – dochodzi do rozwiązania stosunku małżeńskiego w trybie sądowym lub określenie, że dochodzi do rozwiązania małżeństwa przez rozwód).

Podsumowanie.

Instytucja rozwodu jest jedną z najstarszych instytucji kodeksu rodzinnego. Jak wskazuje praktyka zawodowa jest też jedną z najczęstszych instytucji, która jest przedmiotem postępowań sądowych w Polsce. Należy pamiętać, że właściwe i profesjonalne przygotowanie się do rozwodu może w zdecydowanym stopniu wpłynąć na wynik końcowy (wyrok) rozprawy rozwodowej. 

Podstawa prawna: art. 56 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359).