
Orzecznictwo/publikacje
W celu stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych niezbędna jest znajomość aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego, Naczelnego Sadu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego, które przedstawiamy poniżej. Ponadto każdy z Państwa może również zapoznać się podstawowymi problemami prawnymi życia codziennego, które zamierzamy na bieżąco prezentować.
- Prawo administracyjne (4)
- Prawo budowlane (3)
- Prawo cywilne (6)
- Prawo karne (3)
- Prawo mieszkaniowe (3)
- Prawo nieruchomości (3)
- Prawo pracy (5)
- Prawo rodzinne (11)
- Spółki (5)
-
Unieważnienia umowy kredytu udzielonego we frankach
Unieważnienie umowy kredytu udzielonego we frankach szwajcarskich (CHF) – wstęp do zagadnienia. Zagadnienia związane z unieważnianiem kredytu udzielonego w walucie franka szwajcarskiego (CHF), ostatnimi czasy opanowały przestrzeń publiczną. W dzisiejszej publikacji skupimy się na przedstawieniu kwestii związanych z analizą umowy kredytowej, właśnie przez pryzmat możliwości jej unieważnienia. Sądowe unieważnienie umowy kredytowej (tzw. umowy frankowej). Wyjaśnić…
-
Zniesienie współwłasności nieruchomości
Zniesienie współwłasności nieruchomości – wprowadzenie do zagadnienia Tematyka zniesienia współwłasności nieruchomości budzi wiele kontrowersji. W dzisiejsza publikacja dotyczyć będzie właśnie zagadnieniu zniesienia współwłasności w odniesieniu do nieruchomości. Zgodnie z art. 210 § 1 zd. 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360) – dalej „k.c.” –…
-
Zwrot Bonifikaty za wykup mieszkania od gminy
Bonifikata na wykup mieszkania od gminy. Dzisiejszy wpis traktować będzie o bonifikacie na wykup mieszkania od gminy. Tytułem wstępu należy wyjaśnić, że bonifikata obejmuje cenę danego lokalu, w tym cenę udziału w prawie własności gruntu lub w przypadku, gdy udział obejmuje prawo użytkowania wieczystego, pierwszą opłatę z tego tytułu. Bonifikata udzielana od ceny danego lokalu…
-
Najem lokali wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego gminy
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnegoz dnia 21 stycznia 2014 r. I OSK 2322/13 Teza Podstawowymi warunkami jakie musi spełniać osoba ubiegająca się o lokal z zasobów mieszkaniowych gminy są: niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe oraz niski dochód. Ustawa nie wprowadza innego różnicowania podmiotów, nie zezwala na różnicowanie osób pozostających w trudnych warunkach mieszkaniowych i materialnych. Zasady wynajmowania lokali…
-
Skutki naruszenia przez spółdzielnię mieszkaniową obowiązku dbałości o bezpieczeństwo użytkowania zarządzonego budynku
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach – I Wydział Cywilnyz dnia 8 maja 2014 r. I ACa 34/14 Teza W pojęciu zarządu nieruchomościami swoimi i swoich członków mieści się obowiązek dbałości przez spółdzielnię mieszkaniową o bezpieczeństwo użytkowania i właściwą eksploatację budynków mieszkalnych. Działanie polegające na wyłożeniu pierwszego schodka na klatce schodowej płytkami w tym samym kolorze…
-
Uprawnienia właściciela samodzielnego lokalu mieszkalnego z tytułu rękojmi za wady budynku
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilnaz dnia 8 października 2014 r. II CSK 505/13 Teza Właścicielowi samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) przysługują uprawnienia z tytułu rękojmi za wady budynku, w…
-
Zasada uprzywilejowania pracownika w prawie pracy; zbieg podstaw prawnych do wypłaty odprawy emerytalnej
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznychz dnia 19 marca 2013 r. I PK 220/12 Teza Numer 734480 Skład sądu Sentencja Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Wandy F. przeciwko Elektrowni Spółce Akcyjnej w S. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w…
-
Nierówne traktowanie przez pracodawcę oraz mobbing jako podstawa roszczeń odszkodowawczych; koszty postępowania odrębnego w sprawach z zakresu prawa pracy
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznychz dnia 17 kwietnia 2013 r. III APa 3/13 Teza Numer 998831 Skład sądu Sentencja Sąd Apelacyjny w Białymstoku – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych po rozpoznaniu w dniu 17 kwietnia 2013 r. w B. sprawy z powództwa J. G. przeciwko (…) Zarządowi…
-
Zwolnienie pracownika na stanowisku kierowniczym w związku z likwidacją stanowiska pracy
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznychz dnia 12 listopada 2014 r. I PK 73/14 Teza Numer 1180148 Skład sądu Sentencja Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa K. G. przeciwko Ciepłowni S. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń…
-
Wpływ szczególnych warunków pracy na prawo do wcześniejszej emerytury; zarzuty naruszenia prawa procesowego
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznychz dnia 10 lutego 2015 r. III AUa 1252/14 Teza Numer 1195480 Skład sądu Sentencja Sąd Apelacyjny w Białymstoku – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2015 r. w B. sprawy z odwołania J. S. przeciwko…
-
Umowny stosunek pracy mimo nieważności zawartej umowy o pracę
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznychz dnia 18 lutego 2015 r. III AUa 793/14 Teza Mimo nieważności zawartej umowy o pracę strony mogą nawiązać umowny stosunek pracy przez czynności dorozumiane, a w szczególności wskutek dopuszczenia do pracy – również w odniesieniu do członków zarządu spółek kapitałowych. Teza pochodzi z…
-
Prawo budowlane – nakaz rozbiórki
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnegoz dnia 6 września 2005 r. OSK 1929/04 Teza Odroczenie nakazu rozbiórki może nastąpić tylko z przyczyn celowościowych lub gospodarczych, przy czym nie może ono nastąpić, jeżeli podstawą orzeczenia nakazu był art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane. Numer 77352 Uzasadnienie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 7…
-
Wykładnia pojęcia remontu w rozumieniu prawa budowlanego
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnegoz dnia 20 kwietnia 2012 r. II OSK 281/11 Teza To, że ustawodawca w definicji remontu nie uzależnia rozumienia tego pojęcia od stopnia zniszczenia obiektu budowlanego (budynku), wymagającego podjęcia określonego zakresu robót budowlanych, nie oznacza, że można dowolnie interpretować to co jest remontem i odbudową obiektu budowlanego. Naprawa lub wymiana wszystkich lub…
-
Legalizacja samowolnie wzniesionego obiektu po zmianie przepisów Prawa budowlanego
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnegoz dnia 27 lutego 2014 r. II OSK 2323/12 Teza Po zmianie art. 49 b ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) nie ma przeszkód, żeby inwestor obiektu zbudowanego bez zgłoszenia, wystąpił z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy…
-
Rozliczanie długów w postępowaniu o podział majątku wspólnego
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilnaz dnia 16 stycznia 2014 r. IV CSK 203/13 Teza Jeżeli w czasie trwania wspólności majątkowej dług został zaciągnięty tylko przez jednego z małżonków i jeżeli dłużnikiem w stosunku do wierzyciela pozostaje tylko ten małżonek, a korzyść majątkowa uzyskana w ten sposób została następnie przeznaczona na majątek wspólny, to korzyść…
-
Odmowa zgody na przeprowadzenie badań DNA w procesie o ustalenie ojcostwa
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilnaz dnia 13 lutego 2014 r. V CSK 151/13 Teza Przeszkoda w postaci niemożności przeprowadzenia dowodu z badań DNA w celu ustaleniach pochodzenia dziecka nie przesądza automatycznie ani o pozytywnym, ani o negatywnym wyniku sprawy o zaprzeczenie ojcostwa. Uwzględnienie tego powództwa może mieć miejsce wówczas, gdy zgodnie z art. 67…
-
Prawo do alimentów ustalonych wyrokiem lub ugodą sądową w związku z ustaniem małżeństwa przez rozwód
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznychz dnia 18 grudnia 2014 r. III UK 54/14 Teza Konstytucyjnie usprawiedliwione jest adekwatne stanowisko, że małżonka rozwiedziona, która po rozwodzie nadal otrzymywała od byłego męża ustalone ugodą sądową kwoty ugodzonego obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny (art. 27 KRO), legitymuje się po śmierci…
-
Częściowy podział majątku byłych małżonków
Postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Cywilnaz dnia 20 lutego 2015 r. V CZ 121/14 Teza Istnieje możliwość wydania postanowienia częściowego w postępowaniu o podział majątku wspólnego byłych małżonków (art. 317 § 1 KPC w zw. z art. 13 § 2 KPC). Rozstrzygnięcie częściowe może także obejmować jeden ze składników majątku wspólnego, w tym m.in. przedsiębiorstwo…
-
Prawo odrębnej własności lokalu nabyte w czasie trwania małżeńskiej wspólności ustawowej
Uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilnaz dnia 22 kwietnia 2015 r. III CZP 13/15 Teza Prawo odrębnej własności lokalu nabyte na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją dokonaną ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz…
-
Stwierdzenie nabycia spadku. Testamenty
Stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu – wprowadzenie do zagadnienia. W pierwszej kolejności należy wyjaśnić co kryje się pod terminem „stwierdzenie nabycia spadku”. Sformułowanie to oznacza określenie, kto dziedziczy dany spadek. W polskim porządku prawnym są dwie formy stwierdzenia nabycia spadku. Pierwszą z nich jest sądowe stwierdzenia nabycia spadku, drugą zaś jest notarialne sporządzenie aktu…
-
Rozwód
Rozwód w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa – wprowadzenie do zagadnienia. Dzisiejsza publikacja traktować będzie o instytucji rozwodu w obowiązujących przepisach prawa. Zgodnie z art. 56 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359) – dalej „k.r.o.” – jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i…
-
Sądowa rozdzielność majątkowa małżonków
Sądowa rozdzielność majątkowa małżonków – wstęp do zagadnienia. Sądowa rozdzielność majątkowa małżonków jest instytucją prawną, która występuje rzadziej, aniżeli ustanowienie rozdzielności majątkowej przez małżonków przed zawarciem związku małżeńskiego tzw. intercyzy małżeńskiej. Przez sądową rozdzielność majątkową małżonków należy rozumieć rozdzielenie majątków małżonków poprzez wyrok sądowy, który może zapaść w dowolnym momencie trwania małżeństwa. Instytucja sądowej rozdzielności…
-
Dział spadku
Dział spadku – wprowadzenie do zagadnienia. Dzisiejsza publikacja poświęcona zostanie zagadnieniu związanemu z działem spadku. Tytułem wstępu należy wyjaśnić, czym właściwie jest dział spadku. To pojęcie prawne oznacza wartość majątku oraz jego podział pomiędzy wskazanych spadkobierców. W momencie dokonania działu spadku, ustaje wspólność (jedność) majątku spadkowego, który od tego momentu zostaje podzielony na kilku spadkobierców.…
-
Uchylenie obowiązku alimentacyjnego przez rodziców, również z datą wsteczną
Uchylenie obowiązku alimentacyjnego przez rodziców. W dzisiejszej publikacji skupimy się na przybliżeniu zagadnienia związanego z rozwiązaniem polegającym na możliwości uchylenia się obowiązku alimentacyjnego przez rodziców. W celu wyjaśnienia należy wskazać, że instytucja ta dotyczy uchylenia obowiązku alimentacyjnego oraz stwierdzenia, że obowiązek alimentacyjny wygasł. Uchylenie obowiązku oznacza uwolnienie się spod obowiązku alimentacyjnego rodzica względem pełnoletniego dziecka.…
-
Zachowek
Zachowek – wprowadzenie do zagadnienia. Dzisiejsza publikacja dotyczyć będzie zagadnień związanych z zachowkiem. Tytułem wstępu wyjaśnić należy, że przez zachowek rozumiemy prawo najbliższych osób do otrzymania konkretnej kwoty pieniężnej, gdy najbliższa osoba została pominięta w testamencie lub gdy spadkodawca rozdysponował swój majątek przed śmiercią. Poniższe rozważania oparte zostały na regulacjach wynikających z przepisów ustawy z…
-
Brak znaczenia istnienia obawy dla zakwalifikowania działania jako obrony koniecznej
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Karnaz dnia 6 listopada 2014 r. IV KK 157/14 Teza I. W świetle art. 25 § 1 KK wystarczającym warunkiem uznania, że oskarżony działał w obronie koniecznej, jest ustalenie, że świadomy istnienia bezpośredniego i bezprawnego zamachu na jakiekolwiek dobro chronione prawem, zamach ten odpierał, stosując sposób obrony współmierny do niebezpieczeństwa;…
-
Sprzedaż rzeczy najemcy objętych zastawem jako przywłaszczenie
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 2 lutego 2015 r. III KK 289/14 Teza Błędny jest poglądy, iż nie dochodzi do wypełnienia znamion przestępstwa przywłaszczenia w sytuacji, gdy oskarżeni sprzedali rzeczy objęte zastawem, ponieważ w takim wypadku nie może być mowy o chęci ich włączenia do swojego majątku, a jedynie o zamiarze zobligowania…
-
Dozór elektroniczny
Czym jest dozór elektroniczny (System Dozoru Elektronicznego – SDE)? Przez dozór elektroniczny należy rozumieć system, który umożliwia skazanemu odbywanie zasądzonej kary w miejscu jego zamieszkania z zastosowaniem rozwiązań elektronicznych sposób poruszania się oraz zmiany miejsca pobytu skazanego. Za ustawodawcą należy powtórzyć, że to ogół metod postępowania i środków technicznych służących do wykonywania dozoru elektronicznego w…
-
Obowiązek załatwiania spraw bez zbędnej zwłoki
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Warszawiez dnia 4 września 2014 r. I SAB/Wa 247/14 Teza Nawet jeśli postępowanie administracyjne jest szczególnie skomplikowane, to zwłoka organu w załatwieniu sprawy, w terminie określonym w art. 35 KPA – nie jest usprawiedliwiona. Zasada sformułowana w art. 6 KPA, zgodnie z którą organy administracji publicznej działają na podstawie…
-
Przewlekłość postępowania spowodowana trudnościami organizacyjno-personalnymi organu administarcyjnego; termin wydania decyzji w przedmiocie odszkodowania za nieruchomość przeznaczoną pod rozbudowę drogi
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Łodziz dnia 26 września 2014 r. II SAB/Łd 101/14 Teza Numer 1073311 Skład sądu Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2014 roku sprawy ze skargi L. H. na przewlekłość postępowania Wojewody (…) w przedmiocie ustalenia odszkodowania za nieruchomość…
-
Wyliczanie odszkodowania za wadliwą decyzją dotyczącą wywłaszczenia nieruchomości
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilnaz dnia 9 października 2014 r. I CSK 695/13 Teza Odszkodowanie za szkodę wyrządzoną decyzją w sprawie wywłaszczenia nieruchomości powinno być wyliczone według cen z chwili ustalenia odszkodowania (z chwili wyrokowania), a według stanu przedmiotowej nieruchomości z chwili podjęcia wadliwej decyzji szkodzącej. Numer 1157397 Skład sądu Sentencja Sąd Najwyższy w…
-
Rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody wyrządzonej ostateczną decyzją administracyjną wydaną przed dniem 1 września 2004 r.
Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego – Izba Cywilnaz dnia 20 stycznia 2015 r. III CZP 78/14 Teza Jeżeli w wyniku wydania przed dniem 1 września 2004 r. decyzji z naruszeniem art. 156 § 1 KPA albo stwierdzenia nieważności takiej decyzji, strona poniosła szkodę, a właściwy minister lub samorządowe kolegium odwoławcze stwierdziło – po tym…
-
Zwoływanie walnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o.
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilnaz dnia 26 marca 2014 r. V CSK 220/13 Teza Zwoływanie zwyczajnego lub nadzwyczajnego walnego zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy – w zasadzie – do kompetencji zarządu (art. 235 § 1 KSH) i wchodzi w zakres czynności związanych z prowadzeniem spraw spółki, a nie z jej reprezentacją. Numer…
-
Dopuszczalność ustanowienia dla członka zarządu spółki pełnomocnictwa do określonego rodzaju czynności
Uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilnaz dnia 24 kwietnia 2014 r. III CZP 17/14 Teza Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, uprawniony według umowy spółki do jej reprezentowania łącznie z drugim członkiem zarządu, może być ustanowiony pełnomocnikiem do czynności określonego rodzaju. Numer 830490 Skład sądu Sentencja Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa N. sp. z…
-
Skutki prawne wniesienia przez wspólnika wkładu niepieniężnego w ramach umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilnaz dnia 7 sierpnia 2014 r. II CSK 740/13 Teza Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której pokryciem udziałów wspólników jest wniesienie przez nich wkładu niepieniężnego w postaci współwłasności należącej do nich nieruchomości, stanowi co do zasady czynność prawną zobowiązująco-rozporządzającą, a więc zobowiązuje do przeniesienia i jednocześnie przenosi własność tej…
-
Roszczenie członka zarządu o odprawę przewidzianą w umowie o pracę na wypadek odwołania z pełnienia tej funkcji przed terminem
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznychz dnia 26 listopada 2014 r. II PK 162/13 Teza Stosunek pracy jest odrębnym stosunkiem prawnym od członkostwa w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w którego zakresie członek zarządu jest osobą trzecią względem spółki i o treści jego praw pracowniczych decyduje treść stosunku pracy. Między…
-
Interpretacja indywidualna w sprawie przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnegoz dnia 5 grudnia 2014 r. II FSK 2630/12 Teza Numer 1161802 Skład sądu Sentencja Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia…
-
Przesłanki odpowiedzialności placówki medycznej
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie – I Wydział Cywilnyz dnia 3 czerwca 2014 r. I ACa 1494/13 Teza Przesłanki odpowiedzialności placówki medycznej na podstawie art. 430 KC w zw. z art. 415 KC, które musi wykazać powód to wyrządzenie szkody przez personel medyczny, zawinione działanie lub zaniechanie tego personelu, normalny związek przyczynowy pomiędzy tym działaniem…
-
Charakter prawny postanowień regulaminu akcji promocyjnej
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilnaz dnia 28 stycznia 2015 r. I CSK 40/14 Teza I. Jeżeli organizator akcji sprzedaży promocyjnej przyrzeka publicznie, że uczestnik akcji, który zawrze określoną umowę kupna sprzedaży z osobą trzecią, otrzyma upust czy inną promocję cenową, to jest to przyrzeczenie publiczne, określone w art. 919 i nast. KC, a regulamin…
-
Zasiedzenie przez współwłaściciela udziału we współwłasności należącego do innego współwłaściciela
Postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Cywilnaz dnia 30 stycznia 2015 r. III CSK 179/14 Teza Jeżeli władanie nieruchomością wynika ze stosunku współwłasności, wówczas warunkiem zasiedzenia udziału innego współwłaściciela jest zmiana (rozszerzenie) zakresu posiadania przez zasiadującego współwłaściciela ponad posiadanie wynikające ze współwłasności (art. 206 KC) oraz uzewnętrznienie tego w stosunku do otoczenia i współwłaściciela, którego udział…
-
Wykładnia postanowień wzorca umowy stworzonego przez ubezpieczyciela
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilnaz dnia 6 lutego 2015 r. II CSK 295/14 Teza Wykładnia postanowień wzorca umowy stworzonego m.in. przez ubezpieczyciela musi uwzględniać określony cel umowy ubezpieczenia (art. 65 § 2 KC), którym jest ochrona ubezpieczonego realizowana poprzez uwzględnienie jako zasady odpowiedzialności ubezpieczyciela, przy jednoczesnym ograniczonym rozumieniu przesłanek wyłączających tę odpowiedzialność. Ma to…
-
Tolerowanie obecności podwykonawcy jako zgoda inwestora; kompetencje inżyniera kontraktu w procesie inwestycyjnym
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilnaz dnia 6 lutego 2015 r. II CSK 327/14 Teza Numer 1187395 Skład sądu Sentencja Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa H. N. przeciwko P. G. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 6 lutego 2015 r.,…
-
Uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie.
Czy możliwe jest uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w ustawowym terminie? Tytułem wstępu należy wskazać, że przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360) – dalej: „k.c.”, wprost określają nam terminy, których zobowiązani jesteśmy przestrzegać. Nie jest inaczej w przypadku złożenia…